X
فشار خون بالا در دوران بارداری و تاثیر آن در ابتلا به چاقی کودکان

فشار خون بالا در دوران بارداری و تاثیر آن در ابتلا به چاقی کودکان

فشار خون بالا در دوران بارداری و تاثیر آن در ابتلا به چاقی کودکان
بازدید : 10


مطالعه ای نشان میدهد، حتی فشار خون بالا در سه ماهه آخر بارداری با احتمال بیشتر چاقی کودکان مرتبط است. مطالعه ای جدید نشان می دهد فشار خون بالا در دوران بارداری ممکن است موجب شود کودک شما نسبت به چاقی آسیب پذیر تر شود. ...

رابطه فشار خون بالا و چاقی کودکان

محققان داده ها را از بیش از ۸۸۰۰۰ جفت مادر و کودک در چین مورد بررسی قرار دادند. فشار خون مادران در هر سه ماهه دوران بارداری بررسی شد. سپس وزن کودکان بین سنین ۴ تا ۷ سال اندازه گیری شد.

در مقایسه با کودکانی که مادران آنها در طول بارداری فشار خون پایین داشتند، کودکانی که مادران آنها در سه ماهه دوم دارای فشار خون بالا بودند ۴۹ درصد بیشتر احتمال داشت چاق باشند و یا اضافه وزن داشته باشند. خطر ابتلا به چاقی کودکان در میان کودکانی که مادران آنها در طول سه ماهه سوم، فشار خون بالا داشتند، ۱۴ درصد بالاتر بود.

جو شنگ ژنگ، از دانشگاه چینگدائو در چین و دانشگاه کمبریج در انگلستان، گفت: “مطالعه ما برای اولین بار نشان داد که در میان زنان باردار، فشار خون بالا با افزایش خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی در کودکان همراه است.”

ژنگ افزود: این خطر باز هم برای کودکانی که مادران آنها فشار خون بالا نداشته اند، وجود دارد، اما کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری فشار خون بالا داشته اند، در انتهای محدوده طبیعی قرار دارند.”

با این حال، این مطالعه برای اثبات رابطه علت و معلول طراحی نشده است.

این یافته ها در ۲۷ سپتامبر در مجله Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شدند.

ژنگ در نشست خبری مجله گفت: “نتایج نشان می دهند که تمام زنان باردار و پزشکان آنها بایستی افزایش قابل توجه فشار خون در اواسط تا انتهای بارداری را کنترل و محدود کنند. این مسئله ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به چاقی کودکان کمک کند.”

 

مقاله مرتبط:‌ نوزادان درشت، کودکان چاق!

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید