X
آیا هیپنوتیزم حقیقت دارد؟

آیا هیپنوتیزم حقیقت دارد؟

آیا هیپنوتیزم حقیقت دارد؟
بازدید : 4


بسیاری از مردم هیپنوتیزم را یک نوع شوخی یا یک حقه به حساب می آورند .معمولا شخصی که مورد هیپنوتیزم قرار می گیرد ، در محیطی آرام استراحت می کند و به او گفته می شود افکار خود را بر روی شخص هیپنوتیزم کننده متمرکز نماید . هیپنوتیزم گر ساعتی

ناگهان شخصی که مورد هیپنوتیزم قرار گرفته به خواب می رود و پس از آن تحت قدرت هیپنوتیزم گر قرار می گیرد و هر آنچه را وی می گوید انجام می دهد ، و با اینکه شخص هیپنوتیزم شده در حالت خلسه می باشد اما به نظر می آید که کاملا بیدار است و به هیچکس و هیچ جا اعتنایی ندارد . فقط هیپنوتیزم گر است که می تواند وی را کنترل کرده و بیدار نماید . بیدار کردن اغلب با بهم زدن دستان یا انگشتان صورت می گیرد . پس از بیدار شدن ، شخص هیپنوتیزم شده ، هیچیک از وقایع اتفاق افتاده را به یاد نمی آورد .

 آیا هیپنوتیزم حقیقت دارد ؟هیپنوتیزم تا چه اندازه حقیقت دارد ؟

آزمایشات علمی نشان داده اند که هیپنوتیزم حقیقت دارد اما چون با سوء استفاده کلاهبرداران و شیادان و نهایتا رابطه جنسی همراه است در بسیاری از کشورها ، انجام آن ممنوع است . علی رغم آنچه به نظر می رسد ، شخص هیپنوتیزم شده در حقیقت خواب نیست ! آزمایشات بوسیله ی الکتروانسفالوگراف ( دستگاهی که فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می کند ) نشان داده است که امواج مغزی شخص هیپنوتیزم شده مانند شخص بیمار است . در حالت خواب ، امواج مغزی کاملا با حالت بیداری فرق دارند .

 

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چگونه عمل می کند ؟

هیچکس درست نمی داند که هیپنوتیزم چگونه عمل می کند ، اما آزمایشات و مشاهدات معتبری در مورد حالت هیپنوتیزم وجود دارد که مهمترین آن این است که در حالت هیپنوتیزم ، شخص تحت تاثیر هیپنوتیزم کننده قرار دارد و دقیقا هر چه را که او دستور می دهد تکرار کرده و انجام می دهد . می توان شخص هیپنوتیزم شده را وادار کرد تا ضربان قلبش افزایش یابد ، مانند وقتی که خجالت کشیده صورتش سرخ شود ، مانند وقتی که ترسیده ، رنگش بپرد و یا قدرت بدنی زیادی پیدا کند . با این وجود ، اشخاص را نمی توان برخلاف میلشان هیپنوتیزم کرد ، همانطور که نمی توان آنها را وادار کرد تا خلاف اعتقادات مذهبی خود عمل کنند .

 

 دیوید کاپرفیلد گفتنی ست در نمایش های روی صحنه که شخص داوطلب ، با هیپنوتیزم گری مانند دیوید کاپرفیلد کار می کند که از میان تماشاچیان بلند می شود تا تحت کنترل قرار گیرد و به آسمان پرواز کرده یا درکنار همه ناپدید می شود ، کاملا حقه است .

 

فواید هیپنوتیزم

فواید هیپنوتیزم چیست ؟

در برخی از کشورها ، در طب و در اموری مانند دندانپزشکی ، زایمان ، سوختگی های شدید و جراحی هایی مانند پیوند پوست ، از هیپنوتیزم برای بیهوش کردن بیمار استفاده می شود .

مزیت هیپنوتیزم در زایمان این است که اگر موثر واقع شود ، مادر احتیاجی به مصرف داروهای آرام بخش و قرص مسکن که بر کودک تاثیر بدی می گذارند ندارد . در بعضی دیگر از کشورهای پیشرفته از هیپنوتیزم برای درمان حساسیتها ، امراض پوستی ،اضافه وزن ناشی از پرخوری ، هراس یا ترس بی اساس ، اعتیاد و رفع بی خوابی استفاده می کنند . بعضی از روانشناسان هنوز از هیپنوتیزم برای کمک به افرادی که مشکل روانی دارند بهره می گیرند بخصوص مشکلاتی که شاهدان تصادفات منجر به مرگ داشته اند یا پس از وقوع تصادف یا حتی جراحت ایجاد شده است .
اگر بتوان به شخص هیپنوتیزم شونده کمک کرد تا وضعیت آن تجربه ی وحشتناک را همراه با احساسی که در آن لحظه داشته به یاد بیاورد ، نشانه های بیماری اغلب از میان می رود .

 

زیگموند فروید

زیگموند فروید در ایام جوانی ، قبل از ارائه تکنیک تحلیل روانی ، برای درمان بیماران از هیپنوتیزم استفاده می کرد .

 

مقاله مرتبط : اسکیزوفرنی چیست ؟ درمان آن چگونه است ؟

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نظرات
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :
متن دیدگاه :

 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید